top of page

Namaszczenie chorych

W jakich okolicznościach?

Bardzo czÄ™sto zdarza siÄ™, że choroba zmusza nas lub naszych bliskich do pozostawania przez dÅ‚uższy czas w domu. Nie można wyjść nawet do koÅ›cioÅ‚a. Warto wtedy przypomnieć sobie o możliwoÅ›ci przystÄ…pienia do Spowiedzi Åšw., przyjÄ™cia Komunii Åšw., a nawet przyjÄ™cia sakramentu Umocnienia Chorych w czasie „odwiedzin chorych”.

Jak zgÅ‚osić potrzebÄ™ odwiedzin u chorego? 
W naszej parafii majÄ… one miejsce zazwyczaj w pierwszÄ… sobotÄ™ miesiÄ…ca. KapÅ‚an wyrusza do chorych po porannej Mszy Å›w. Zawsze, o tym wydarzeniu, przypominajÄ… nasze ogÅ‚oszenia duszpasterskie. Warto zatem wiedzieć, gdzie zgÅ‚osić chorego, jak przygotować siÄ™ na to krótkie nabożeÅ„stwo, wreszcie co nieco przypomnieć o samym Sakramencie Chorych. Po informacji umieszczonej w ogÅ‚oszeniach parafialnych, należy chorego zgÅ‚osić w zakrystii lub kancelarii parafialnej, podajÄ…c imiÄ™, nazwisko i adres.
 

Jak przygotować siÄ™ na przyjÅ›cie kapÅ‚ana z NajÅ›wiÄ™tszym Sakramentem? 

Najlepiej jest przykryć stóÅ‚ biaÅ‚ym obrusem, czasami jednak przy Å‚óżku, a nawet w pokoju chorego nie ma stoÅ‚u – warto przygotować jakieÅ› godne miejsce, by móc na nim poÅ‚ożyć naczynie z KomuniÄ… Åšw. Tak jak przy „kolÄ™dzie”, dobrze jest umieÅ›cić na stole krzyż i zapalone Å›wiece. Dobrze jest, jeÅ›li przygotuje siÄ™ szklankÄ™ z wodÄ…, aby chory mógÅ‚ napić siÄ™, by od razu spożyć HostiÄ™. JeÅ›li chory nie może nic spożywać, warto to wczeÅ›niej zaznaczyć kapÅ‚anowi – istnieje możliwość przyjÄ™cia tylko czÄ…stki Hostii, lub nawet Krwi PaÅ„skiej. Jeżeli bÄ™dzie udzielany Sakrament Umocnienia Chorych – ÅšwiÄ™te Namaszczenie, dobrze także przygotować np. kawaÅ‚ek waty, aby kapÅ‚an mógÅ‚ wytrzeć z Oleju ÅšwiÄ™tego rÄ™ce po namaszczeniu, a przed udzieleniem mu Komunii Åšw. Taki kawaÅ‚ek waty, należy potem spalić (tak jak to czynimy np. z obrazkami Å›wiÄ™tymi – nie wyrzuca siÄ™ ich do Å›mietnika!).
Obrzęd udzielania Komunii Św., wygląda mniej więcej tak: znak krzyża, spowiedź chorego (lub akt pokutny), odczytanie fragmentu Pisma Św., modlitwa, namaszczenie (o ile chory sobie tego życzy), Komunia Św., błogosławieństwo (jeśli udzielony był Wiatyk, błogosławieństwo z udzieleniem odpustu zupełnego). Wiatyk, to przyjęcie Komunii św. przed śmiercią.

 

Kiedy poprosić o ten sakrament? 

Warto przypomnieć, że w ciężkiej chorobie, nawet gdy ona nie wydaje siÄ™ być Å›miertelnÄ…, chrzeÅ›cijanin powinien poprosić o Sakrament Umocnienia Chorych, mówi o tym Pismo Å›w. (Jk 5,14-15). W tym sakramencie KoÅ›cióÅ‚ poleca chorych cierpiÄ…cemu Panu, aby ich podźwignÄ…Å‚ i zbawiÅ‚. Sakramentu udziela siÄ™ również wtedy, gdy ktoÅ› jest nieprzytomny, ale tylko wtedy, gdy można przypuszczać, że jako wierzÄ…cy tego by sobie życzyÅ‚.
 

bottom of page