top of page

Ministranci

Kiedy i gdzie?
Zbiórki odbywają się w sobotę o godz. 9.00 w Domu Parafialnym.

Kto jest opiekunem grupy?

Ks. Marek Wachowiak.

Kto może przyjść na spotkanie?

Uczestniczyć w nich mogą chłopcy w różnym wieku.

O grupie.

Nasza wspólnota ministrancka liczy około 30 ministrantów w różnym przedziale wiekowym. Spotykamy się na sobotnich zbiórkach oraz wspólnej modlitwie.

Istotą bycia ministrantem jest służba podczas Mszy św. i nabożeństw: podajemy księdzu różne przedmioty potrzebne podczas liturgii, dajemy sygnał dzwonkami, niektórzy z nas są lektorami Słowa Bożego lub kantorami - co robi ministrant bardzo łatwo zaobserwować będąc na Eucharystii lub jakimś nabożeństwie.

Oczywiście wszyscy pamiętamy, że służba samemu Bogu jest dla nas bardzo ważna i to ona nadaje sens życiu - cóż można zrobić bez Boga. Razem się modlimy i razem odpoczywamy. Wspólnie spotykamy się na dekanalnych dniach skupieniach w parafiach -  możemy wtedy wszyscy się poznać, porozmawiać, wymieniać uwagami lub poglądami na temat służby czy powymieniać pomysłami dotyczącymi prowadzenia spotkań ministranckich.
Należy pamiętać, że nasza służba nie ogranicza się tylko do obowiązków. Po zbiórkach lubimy razem pograć w piłkę nożną, zagrać w gry planszowe, wyjechać wspólnie, aby wypocząć, czy też spotkać się na tzw." nocy filmowej".
W grupie ministranckiej początkowo zostaje się kandydatem na kandydata… następnie kandydatem, a dopiero później ministrantem – dzieje się to poprzez uroczyste ustanowienie w trakcie liturgii. Z czasem można zostać np. kantorem czy lektorem. Starsi chłopcy, mogą także uczestniczyć w specjalnych kursach, a ci z nich, którzy pomyślnie przejdą egzamin, zostają przez biskupa ustanowieni animatorami. W trakcie wakacji ministranci mogą uczestniczyć w specjalnie dla nich organizowanych 9 dniowych rekolekcjach. 

bottom of page