top of page

Historia obrazu Opatrzności Bożej

Początki kultu.
W XIV wieku bogaty pan - jak głosi podanie, polował w okolicznych lasach. nagle został napadnięty przez dziki. Ogarnięty strachem, wdrapał się na drzewo. Widząc wielkie niebezpieczeństwo, zwrócił się w gorącej modlitwie do Opatrzności Bożej ślubując, że w razie wyratowania wybuduje w tej okolicy kościół pod wezwaniem Opatrzności Bożej. Ślubu swego dotrzymał.

Powstanie Bractwa Opatrzności Bożej.

7 lipca 1765 r. kanonicznie zostało utworzone Bractwo Opatrzności Bożej w naszej parafii i odbył się pierwszy odpust. Na uroczystość odpustową przybyli w ślubowanej pielgrzymce mieszkańcy Żor i Rybnika.

Powstanie obrazu.

Bractwo Opatrzności Bożej zamówiło w roku 1772 u Wodzisławskiego nieznanego dzisiaj malarza obraz, który ukończono rok później. Od tego czasu obraz jest umieszczony w kościele.

Obraz poza świątynią.

25 czerwca 1811 r. wybucha pożar kościoła. Drewniana konstrukcja uległa całkowitemu zniszczeniu, ale obraz ocalał. Po pożarze obraz Opatrzności Bożej został przeniesiony do zamku Hr. Strachwitza. Po jego śmierci obraz przeniesiono do Rybnika. Jak mówi legenda, po wywiezieniu obrazu z Jastrzębia, działy się na zamku niesamowite rzeczy. Skłoniło to potomków rodziny Strachwitzów do przeniesienia obrazu z powrotem na zamek. Mimo wykończenia kościoła w roku 1825 i jego uroczystego poświęcenia, obraz pozostawał nadal w posiadaniu spadkobierców hrabiego. Smutne były dalsze losy obrazu. Po wygaśnięciu katolickiej rodziny Strachwitzów, zamek Zajmowały rodziny niekatolickie. Obraz wyniesiono na strych i poniewierano nim. Dopiero za czasów ostatniego dzierżawcy zamku T. Pardygoła odnoszono się do obrazu z pełnym pietyzmem i umieszczono go na eksponowanym miejscu.

Powrót do kościoła.

W roku 1931 r. staraniem ówczesnego Proboszcza Ks. J. Czernika obraz w uroczystej procesji przeniesiono z zamku do kościoła i zawieszono na ścianie nad ołtarzem.

Wygląd obrazu.

Obraz jest namalowany na trójkątnej desce. Przedstawia oko Boskiej Opatrzności, które adorują dwa anioły wyzierające ze skłębionych chmur. W dolnej części obrazu na domalowanej szarfie umieszczony jest napis w języku staropolskim:

MÓDLCIE SIĘ DO OPATRZNOŚCI BOSKIEY BOGA NAYWYSŻEGO,

BOŚMY SĄ JEGO LUD, Y OWIECZKI IEGO

Nabożeństwa ku czci Opatrzności Bożej.

Od 10 listopada 1986 r. w każdy poniedziałek o godz. 17.30 przed obrazem odbywają się specjalne nabożeństwa do Bożej Opatrzności.

 

opatrznosc.jpg
bottom of page