top of page

Chrzest

W naszej parafii.
W naszej parafii udzielamy tego sakramentu zasadniczo w trzeciÄ… niedzielÄ™ miesiÄ…ca w czasie Eucharystii o godz. 12.15. Katecheza dla rodziców i rodziców chrzestnych odbywa siÄ™ w sobotÄ™ poprzedzajÄ…cÄ… niedzielÄ™ Chrztu Åšw. o godz. 16.30 w Domu Parafialnym (w miesiÄ…cach zimowych o godz. 15.30). Aktualne terminy można sprawdzić w zakÅ‚adce Informator Parafialny

Nauka Kościoła o Sakramencie Chrztu.
Przez Chrzest ÅšwiÄ™ty czÅ‚owiek zostaje zanurzony w Misterium Paschalne mÄ™ki, Å›mierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz zostaje wÅ‚Ä…czony do KoÅ›cioÅ‚a, stajÄ…c siÄ™ czÅ‚onkiem Ludu Bożego. Chrystus obdarza ludzi ochrzczonych nadprzyrodzonÄ… Å‚askÄ… wiary, nadziei i miÅ‚oÅ›ci. Z chwilÄ… decyzji o chrzcie swego dziecka rodzice przyjmujÄ… na siebie obowiÄ…zek wychowania w wierze. Wychowanie religijne dziecka posiada decydujÄ…ce znaczenie dla caÅ‚ego późniejszego jego życia. Rodzice chrzestni powinni wspomagać rodziców, a nawet - w wyjÄ…tkowych sytuacjach - przejąć wychowanie religijne. Chrztu ÅšwiÄ™tego należy udzielać w takim miejscu i czasie, aby wiÄ™ksza ilość ludzi mogÅ‚a uczestniczyć w tym wydarzeniu. Powinni być obecni rodzice dziecka, chrzestni,  jak również caÅ‚a rodzina, a także krewni, przyjaciele, sÄ…siedzi i inni parafianie. Jasno wyrażajÄ… to ObrzÄ™dy Chrztu Dzieci. Najbardziej stosownym dniem do udzielania Chrztu ÅšwiÄ™tego jest niedziela, gdyż ukazuje ona zwiÄ…zek sakramentu Chrztu Åšw. z Misterium Paschalnym Chrystusa.

Kto może być rodzicem chrzestnym dla dziecka?
Chrzestnymi mogÄ… być osoby, które przyjęły sakrament Chrztu, Eucharystii, Bierzmowania, sÄ… osobami praktykujÄ…cymi, a wiÄ™c takimi, które swoim życiem religijnym majÄ… dać przykÅ‚ad dziecku. Nie mogÄ… być to osoby żyjÄ…ce niezgodnie z wiarÄ… i naukÄ… KoÅ›cioÅ‚a np. w zwiÄ…zku cywilnym, konkubinacie lub nie majÄ…cy nic wspólnego z życiem KoÅ›cioÅ‚a (niepraktykujÄ…cy, albo praktykujÄ…cy tylko „od Å›wiÄ™ta”).  Rodzice chrzestni, jeżeli mieszkajÄ… w innej parafii niż ta, w której ma być ochrzczone dziecko, dostarczajÄ… zaÅ›wiadczenie, iż mogÄ… być rodzicami chrzestnymi. O takie zaÅ›wiadczenie najczęściej prosimy w swojej parafii, albo w tym miejscu, gdzie naprawdÄ™ praktykujemy swojÄ… wiarÄ™ np. w jednostce wojskowej, parafii czasowego pobytu (również za granicÄ…), w duszpasterstwie akademickim itp. Wymagany wiek - ukoÅ„czone 16 lat.

Jakie dokumenty należy mieć przy sobie zgłaszając dziecko do Chrztu Św.?
ZgÅ‚aszajÄ…c dziecko do chrztu w kancelarii parafialnej należy przynieść dowód tożsamoÅ›ci (najlepiej Dowód Osobisty), jak również Akt Urodzenia Dziecka. Kancelaria parafialna wypeÅ‚nia "Formularz zgÅ‚oszenia chrztu dziecka" (należy mieć również spisane dane osobowe rodziców chrzestnych - adresy zamieszkania, daty urodzenia, daty Å›lubu koÅ›cielnego).

Jak przygotować się do Chrztu Św.?
Rodzice, jak i chrzestni dziecka powinni być starannie przygotowani do Å›wiadomego udziaÅ‚u w tym sakramencie, dlatego majÄ… obowiÄ…zek wziąć udziaÅ‚ w katechezie dla rodziców i rodziców chrzestnych (w naszej parafii ma ona miejsce w sobotÄ™ poprzedzajÄ…cÄ… niedzielÄ™ chrztu dziecka o godz. 16.30 - w miesiÄ…cach zimowych o godz. 15.30). Okazja do spowiedzi Å›w. jest we wszystkie soboty od godz. 17.00 (o godz. 16.00 w miesiÄ…cach zimowych), oraz 30 minut przed każdÄ… MszÄ… ÅšwiÄ™tÄ… w tygodniu.

O co należy zadbać?
WczeÅ›niej należy zakupić Å›wiecÄ™, która odpalona od Å›wiecy paschalnej stanowi w czasie Chrztu Å›w. znak przyjÄ™cia wiary. Rodzice przynoszÄ… również do koÅ›cioÅ‚a biaÅ‚Ä… szatÄ™ - znak Å‚aski uÅ›wiÄ™cajÄ…cej, którÄ… matka chrzestna nakÅ‚ada na dziecko. BiaÅ‚Ä… szatÄ™ można zakupić w sklepach z dewocjonaliami lub uszyć samemu - prostÄ… biaÅ‚Ä…, symbolicznÄ… sukienkÄ™.

Nadeszła niedziela Chrztu Św. dziecka.
W niedzielÄ™, bezpoÅ›rednio przed MszÄ… Å›w. z udzielaniem sakramentu Chrztu Å›w., należy w zakrystii potwierdzić przybycie z dzieckiem do koÅ›cioÅ‚a. Po udzieleniu sakramentu Chrztu Åšw. dziecko zostaje wpisane do ksiÄ™gi parafialnej. Od tej chwili bÄ™dÄ… tam wpisywane wszystkie ważniejsze adnotacje np. o przyjÄ™ciu bierzmowania, o zawarciu Å›lubu. Należy zatem pamiÄ™tać, w którym koÅ›ciele dziecko zostaÅ‚o ochrzczone.

Sytuacja wyjÄ…tkowa.
Jeżeli o chrzest dla dziecka proszÄ… rodzice, którzy żyjÄ… w niesakramentalnym zwiÄ…zku, konkubinacie, należy najpierw porozmawiać z proboszczem, który w tym przypadku dodatkowo spotyka siÄ™ z rodzicami i chrzestnymi.

bottom of page